Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM”
Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” zostało założone w dniu 7.04.2014 r. w liczbie 26 członków. Jest samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych działających na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie do stowarzyszenia należy 34 osoby. W dniu 29 grudnia 2014 r. Stowarzyszenie założyło Warsztat Terapii Zajęciowej im. św. Józefa w Oleszycach dla 50 osób z różnymi niepełnosprawnościami i prowadzi go do chwili obecnej.
Cele stowarzyszenia:
-
Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób.
-
Wpieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej.
-
Ochrona i promocja zdrowia.
-
Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
-
Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym.
- Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.
Stowarzyszenie realizuje swój cel poprzez:
-
Prowadzenie działalności rekreacyjnej, kulturalnej, sportowej, w tym wyjazdów propagujących aktywny styl życia, i innej wynikającej z idei aktywnego życia przy pełnym włączeniu w życie grup rówieśniczych i lokalnej społeczności.
-
Organizowanie dowozu osób niepełnosprawnych i innych wymagających wsparcia z uwzględnieniem niezbędnej opieki.
-
Inicjowanie, organizowanie i prowadzenie konferencji, szkoleń, wykładów i seminariów celem wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności zawodowych.
-
Inicjowanie, organizowanie i prowadzenie form indywidualnego wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych i innych wymagających wsparcia szkolenia zawodowego, przygotowania do pracy oraz aktywnego poszukiwania i pośrednictwa pracy, zatrudnienia chronionego i wspomaganego na otwartym rynku pracy.
-
Pozyskiwanie środków poprzez organizacje zbiórek i kwest ulicznych, imprez kulturalnych i sportowych.
-
Prowadzenie działalności wydawniczej informacyjnej, popularyzatorskiej i innej, mogącej wpływać na wzrost akceptacji i zrozumienia osób niepełnosprawnych i innych wymagających wsparcia.
-
Prowadzenie na zlecenie organów rządowych i samorządowych oraz ze środków własnych różnorodnych usług, min. w formie placówek i zespołów kompleksowej rehabilitacji czasowego i stałego pobytu, w tym pobytu dziennego i całodobowego, min. w formie prowadzenia :
-
Warsztatów Terapii Zajęciowej,
-
Zakładów Aktywizacji Zawodowej,
-
Świetlic Terapeutycznych,
-
Mieszkalnictwa treningowego,
-
oraz innych form nowatorskich i eksperymentalnych służących realizacji celów Stowarzyszenia.
-
Współdziałanie z instytucjami państwowymi, samorządowymi, szkołami, organizacjami społecznymi, kościołami, związkami wyznaniowymi, spółdzielniami i zakładami pracy.
-
Prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczonej dla zdobywania funduszy na działalność statutową Stowarzyszenia.
Działalność stowarzyszenia:
- 26-10-2014 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach powierzenia zadania publicznego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego na realizację w 2014 r. zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanym fundacjom i organizacjom pozarządowym Stowarzyszenie przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie zorganizowało ,,Piknik integracyjny wspierający aktywność osób niepełnosprawnych.
-
17-09-2015 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert dotyczącego realizacji w 2015 r. Wojewódzkiego Programu Na Rzecz Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania Ich Wykluczeniu Społecznemu Na Lata 2008-2020” , Stowarzyszenie przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie zorganizowało kampanię społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych ,,Tacy sami jak my”.
-
od 01-09-2015 r. do 15-11-2015 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert ogłoszonego przez Zarządu Powiatu Lubaczowskiego na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań publicznych na 2015 r. z zakresu ochrony i promocji zdrowia. Stowarzyszenie przeprowadziło zajęcia rehabilitacyjne dla osób starszych pn. „Przeprowadzenie zajęć ogólnousprawniających osoby starsze z dysfunkcjami narządu ruchu – zakup sprzętu rehabilitacyjnego”. Zajęcia poprzedzone zostały zakupem sprzętu rehabilitacyjnego.
-
W ramach współpracy WTZ z ZAZ w Strarych Oleszycach zawarto dnia 28-06-2016 r. porozumienie w ramach realizacji projektu pod nazwą „Zwiększenie szans na przejście osób niepełnosprawnych na otwarty rynek pracy w województwie podkarpackim poprzez systematyczne kształcenie zawodowe realizowane poprzez Podkarpacki Związek Organizatorów Zakładów Aktywności Zawodowej oraz Lebenshilfe Detmold finansowanym przez niemiecką fundację Aktion Mensch czego efektem było poznanie systemu wsparcia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Niemczech ( Detmold, Bamberg, Norymberga) i przeniesienia dobrych praktyk na realia polskie. W ramach w/w współpracy członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w szeregu wizyt studyjnych w ZAZ z terenu województwa podkarpackiego.
-
07-07-2016 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert dotyczącego realizacji w 2016 r. Wojewódzkiego Programu – dofinansowanie projektów organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu uczestnictwa osób niepełnosprawnych w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych , turystycznych Stowarzyszenie zorganizowało olimpiadę sportową pn.” I Podkarpacka Olimpiada Sportowa Warsztatów Terapii Zajęciowej- Oleszyce 2016 r.”
-
od 01-12-2016 do 19-12-2016 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Lubaczowskiego na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań publicznych na 2016 r. z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych,” pomoc niepełnosprawnym w pokonywaniu barier architektonicznych” Stowarzyszenie przeprowadziło zajęcia ogólnousprawniające dla osób starszych ramach zadania pn.. ” Pomoc niepełnosprawnym w pokonywaniu barier funkcjonalnych – zakup sprzętu rehabilitacyjnego”. Zajęcia poprzedzone zostały zakupem dalszej części brakującego sprzętu rehabilitacyjnego.
-
23 marzec 2017 r. Stowarzyszenie zakupiło samochód mikrobus Ford Transit Custom 9-cio osobowy z przystosowaniem do przewozu dwóch osób na wózkach i z platformą najazdową. Stowarzyszenie sfinansowało zakup ww. samochodu głównie ze środków własnych tj. składek członkowskich a również ze sprzedaży surowców wtórnych, z darowizn od sponsorów, dotacji PFRON oraz wsparcia finansowego powiatu w wyniku uznania przez Zarząd Powiatu w Lubaczowie za celowe realizacje ww. zadania i częściowe dofinansowanie w trybie pozakonkursowym tj. art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
-
12-09-2017 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert dotyczącego realizacji w 2017 r. Wojewódzkiego Programu – Dofinansowanie projektów organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu uczestnictwa osób niepełnosprawnych w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych , turystycznych Stowarzyszenie zorganizowało olimpiadę sportową pn.” II Podkarpacka Olimpiada Sportowa Warsztatów Terapii Zajęciowej- Oleszyce 2017 r.”
-
26-06-2017 r.w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu dotyczącego realizacji w 2017 r. Wojewódzkiego Programu – Dofinansowanie projektów organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu wzmocnienia profilaktyki na rzecz prawidłowego funkcjonowania rodziny i odpowiedzialnego rodzicielstwa zorganizowało konferencję szkoleniową pn. „Rodzina i dom działajmy razem – konferencja szkoleniowa.”
-
28 grudnia 2017 r. powiększono liczbę uczestników w WTZ o 5 osób ( obecnie 55 uczestników).
-
od 01-03-2018 do 29-03-2018 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Powiatu w Lubaczowie na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań publicznych na 2018 r. z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych Stowarzyszenie zorganizowało zajęcia pn. –„Zajęcia rehabilitacyjne dla osób starszych zagrożonych osteoporozą” Zajęcia poprzedzone zostały zakupem dalszej części brakującego sprzętu rehabilitacyjnego.
-
26-06-2018 r. w ramach konkursu dotyczącego realizacji w 2018 r. Wojewódzkiego Programu – Dofinansowanie projektów organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu uczestnictwa osób niepełnosprawnych w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych , turystycznych Stowarzyszenie zorganizowało olimpiadę sportową pn.” III Podkarpacka Olimpiada Sportowa Warsztatów Terapii Zajęciowej- Oleszyce 2018 r.”
-
Nawiązano partnerstwo z Lokalnym Ośrodkiem Wiedzy i Edukacji efektem czego są szkolenia zawodowe dla uczestników i pracowników WTZ.
-
Członkowie Stowarzyszenia cyklicznie od roku 2017 do chwili obecnej jako wolontariusze biorą udział w akcjach Caritas „”Tak pomagam”.
-
WTZ prowadzony przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” bierze udział w projekcie Caritas Polska pn. „Spiżarnia Caritas”, którego celem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez odbiór produktów spożywczych od supermarketów o krótkim terminie przydatności do spożycia i przekazywaniu ich osobom potrzebującym.
-
30-08-2018 r. w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu dotyczącego realizacji w 2018 r. Wojewódzkiego Programu – Dofinansowanie projektów organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu wspierania dziecka, rodziny i systemu pieczy zastępczej, zorganizowało spotkanie szkoleniowo – integracyjne pn. „Blaski i cienie bycia rodzicem zastępczym”.
-
od 01-02-2019 do 13-04-2019 w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Powiatu w Lubaczowie na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań publicznych na 2019 r. z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych Stowarzyszenie zorganizowało działanie „Aktywny senior – usprawniające zajęcia ceramiczne dla osób starszych”.
-
od 21.05.2019 do 15.09.2019 w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych określonych w „wojewódzkim Programie na Rzecz Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu na lata 2008-2020, Stowarzyszenie zorganizowało zadanie „Wycieczka i Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych”.
-
od 15-08-2019 do 15-09-2019 w wyniku wyboru oferty Stowarzyszenia w ramach konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Powiatu w Lubaczowie na dofinansowanie w roku 2019 zadań własnych realizowanych przez organizacje z udziałem środków zewnętrznych, Stowarzyszenie zrealizowało zadanie pod nazwą „Zakup upominków dla uczestników Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych”.
Kontakt:
ul. J. Słowackiego 26/2, 37-600 Lubaczów
tel.: 530 392 577,
e-mail: sonrazem@interia.pl